>

сряда, 12 февруари 2014 г.

Защита за хората от Горна Липница

ДО ДИРЕКТОРА НА РИОСВ
ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ДО ДИРЕКТОРА НА РЗИ
ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ДО КМЕТ НА
ОБЩИНА ПАВЛИКЕНИ

ДО КМЕТА НА с. ГОРНА ЛИПНИЦА

ДО ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ
с. ГОРНА ЛИПНИЦА

ДО МИНИСТЪРА НА
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ



СТАНОВИЩЕ

От Сдружение „Движение с екологична насоченост”,
8600 гр. Ямбол ул. „Йордан Йовков” 23, ет.2 офис 3
Телефон: 046/66 29 29, GSM: 0878 288 390,
ел.поща: den.yambol@gmail.com

ОТНОСНО: Уведомление за инвестиционно предложение  Изграждане на “ИНСТАЛАЦИЯ за производство на електрическа и топлинна енергия чрез индиректно използване на биомаса от растителен и животински произход, с мощност до 500 kW”, в “Стопански двор на бивше ТКЗС”, в землище на с. Горна Липница, Община Павликени


С настоящото писмено становище представяме мотивирани забележки по внесеното от „Борко” ЕООД уведомление за инвестиционно предложение за изграждане на инсталация за производство на електрическа и топлинна енергия чрез индиректно използване на биомаса от растителен и животински произход с мощност до 500 kW.
От така представеното инвестиционно предложение не става конкретно ясно точно какво количество по вид изброени растителни и биологични отпадъци ще бъдат използвани при експлоатацията на тази инсталация, за да се направи ясна преценка в кое приложение на ЗООС попада въпросното инвестиционно намерение. Точка 20 от Приложение 1 изисква задължителен ОВОС за инсталации, които оползотворяват животински отпадъци /предвидени за оползотворяване и в настоящото инвестиционно предложение/ с капацитет над 10 т на денонощие (над 3650 т на година).
Дори и да се приеме, че това инвестиционно намерение попада в обхвата на Приложение № 2 от ЗООС, то считаме, че директорът на РИОСВ-Велико Търново следва да прецени необходимостта от задължително извършване на ОВОС, тъй като само по този начин след изискана допълнителна информация от инвеститора Какво количество по вид гниещи материали ще се складират в откритите навеси за производството на биомаса, би се изяснило на експертно ниво и обективно каква ще е характеристиката и количеството на отделяните от тях вредни емисии в атмосферата и в подпочвения слой и дали те няма да бъдат над допустимите норми.
Припомняме, че извършените през м.декември 2013 г. проби за нитратно съдържание на водоизточниците на с. Горна Липница показаха резултати при норма 50 мг/л както следва: централен водопровод - 77,9 мг/л, чешма изход село Паскалевец - 118,9 мг/л и Ловджийска чешма - 74,7 мг/л. Това беше и причината кметът на община Павликени да издаде заповед за абсолютна забрана на складирането на органични и минерални торове в района. Реално питейната вода в селото и в момента е абсолютно вредна за населението и следва да се предприемат сериозни мерки за подобряването на нейното качество.
Следва да се има и предвид каква е розата на ветровете на населеното място. Абсолютно недопустимо е и изграждането на подобни инсталации с типа на предложената от инвеститора технология за производство на енергия от биомаса на по-малко отстояние от 500 метра от първата жилищна зона, предвид очакваните норми на неприятни миризми, шум и вредни емисии в атмосферния въздух.
В този смисъл напълно подкрепяме опасенията на жителите на село Горна Липница за рисковете за човешкото здраве и чистотата на околната среда при реализацията на подобно инвестиционно намерение в самото населено място. Аргументите на инвеститора, че „Други възможни площадки за строителство не удовлетворяват изискванията на Възложителя относно месторазположение и наличната техническа инфраструктура и комуникации (стр.28 от инвестиционното предложение), са неубедителни, тъй като никъде в инвестиционното предложение не са посочени конкретните други предварително проучени площадки, както и техните особености. Самият инвеститор признава, че няма опит в реализацията на подобни обекти (стр.29 от инвестиционното предложение).
Предвид гореизложеното настояваме в интерес на жителите на село Горна Липница директорът на РИОСВ-Велико Търново да издаде Решение за извършване на задължителен ОВОС на инвестиционното намерение с изрични указания за участие на местното население и заинтересованите страни във всяко едно от проучванията по време на изготвянето на ДОВОС. Това е в интерес и на инвеститора, тъй като досегашната практика при изграждане на подобни инсталации показва в България показва неподходящ избор на технологии и неефективност на вложените инвестиции. Извършването на реален ДОВОС с постоянното и ефективно участие на гражданите спестява и на заинтересованата общественост, на държавните органи и на инвеститорите години наред обикаляне на съдебни инстанции в търсене на обективните факти, които биха могли да се изяснят още на този етап.  



С уважение:

Димитър Вълев Димитров
Председател на УС на сдружение 
„Движение с екологична насоченост”   

Няма коментари:

Публикуване на коментар