>

понеделник, 27 април 2015 г.

Открито писмо

27.04.2015 г. - така изглежда бъдещата Клетка 1 на сметището
ДО Г-Н ДИМИТЪР ИВАНОВ
ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ
НА ОБЛАСТ ЯМБОЛ

ДО ОБЩЕСТВЕНОСТТА ЧРЕЗ МЕДИИТЕ 


ОТКРИТО ПИСМО

Уважаеми г-н Иванов,
От медиите научихме за внесено искане от община Ямбол за издаване на строително разрешение във връзка с проекта за изграждане на регионално депо в землищата на селата Дражево и Хаджидимитрово, община Тунджа. От публикациите не става ясно точно за кой етап от проекта е искането – за изграждането на Клетка 1 или за рекултивацията на старото сметище. Но познавайки добре практиката на кметския екип на община Ямбол да укрива или препредава по удобен за него начин информацията, чрез това открито писмо сигнализираме Вас и обществеността за последствията, които ще понесем всички след старта на строителството.

В случай, че искането е свързано с изграждането на Клетка 1
Теренът, отреден за изграждане на тази първа клетка от новото сметище, в момента е естествено езеро с дълбочина над 6 метра. Мястото е идеално за развитие на рибовъдство и воден туризъм и в това се убедиха и местните журналисти, които заснеха репортажи на място.
Напълно независима хидрогеоложка експертиза, за която от години настояваме, най-точно би обяснила откъде извира толкова вода в Клетка 1 – дали има връзка с наличието на извора над този терен и с взривовете на кариерата за строителни материали в този район. Очевадно е, че природата напълно опроверга всички твърдения на община Ямбол, че този терен е най-подходящия за сметище.
Дори помпите на „Водстрой 98”, които работят от седмица, да успеят след месец да източат тази вода, то ТЯ СЪС СИГУРНОСТ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ДА БЛИКА И ВПОСЛЕДСТВИЕ И ДА РАЗНАСЯ ОТРОВИТЕ ОТ БОКЛУЦИТЕ В ПИТЕЙНАТА ВОДА НА ЖИТЕЛИТЕ НА ЯМБОЛ И СЕЛАТА ДРАЖЕВО, ХАДЖИДИМИТРОВО И КАБИЛЕ. Експертизата, за която настояваме, ще каже дали взривовете от кариерата ще увеличат или ще намалят дебита на извора край сметището.   

В случай, че искането е свързано с рекултивацията на старото сметище
Тази рекултивация наистина е изключително важна – най-вече,  заради здравето на жителите на Ямбол и хората от селата Дражево и Хаджидимитрово и по тази причина ние също настояваме тя да започне възможно най-скоро. Освен това на старото сметище има изхвърлени много опасни отпадъци, което значи, че те трябва да се изгребат и предадат на оторизирана фирма за унищожение.
Но и тук от община Ямбол залагат капан – ПРОЕКТЪТ НЕ Е ЗА РЕКУЛТИВАЦИЯ, А ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ КАПАЦИТЕТА НА СТАРОТО СМЕТИЩЕ.
Знаете, че Европейската комисия води дело срещу България, че не е закрила още през 2009 г. старите сметища, а вместо това позволява те да бъдат експлоатирани и досега. Санкцията, която се очаква Европейският съд да наложи на страната ни, ще бъде платена от всички нас, като данъкоплатци. Но още по-страшното е, че с даването на виза за реализацията на този проект на община Ямбол, Вие, като областен упрпавител, обричате хората от Дражево, Хаджидимитрово и Ямбол още много години напред да пият замърсена с отрови вода и да дишат отровен с метан, сяра и др. вредни газове въздух.

Г-Н ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ,
Смятаме, че ЗАРАДИ ЗДРАВЕТО НА БЛИЗО 70 000 ЖИТЕЛИ НА ОБЛАСТ ЯМБОЛ, Е НАЛОЖИТЕЛНО ДА РАЗПИШЕТЕ ОТКАЗ ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА СТРОЕЖ, каквато възможност Ви позволява Законът за устройство на територията. Законът е категоричен, че отказът се прави само по ЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ, затова Ви представяме и конкретни мотиви за това.

За Клетка 1
Преименуваното Комплексно разрешително № 225-Н0-И0-А0/2008 г. от 24.04.2008 г. е предпоставка за издаването на разрешително за строеж за Клетка 1, съгласно чл.7 ал.3 от Наредба № 6 на министъра на околната среда и водите за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци. Но ЗУТ е категоричен, че освен документи за оценка на въздействието върху околната среда, възложителят следва да представи и одобрен технически или работен инвестиционен проект (чл.148, ал.4).
Работният инвестиционен проект за изграждането на Клетка 1 е изготвен през декември 2008 г. - след издаването на Комплексното разрешително. Той предвижда съществени изменения, които е следвало да бъдат отново съгласувани с Регионалната здравна инспекция и Регионалната инспекция по опазване на околната среда и след това да бъде одобрен от областен управител. До този момент община Ямбол не е обявила наличието на утвърдителни съгласувателни писма от страна на компетентните органи за този работен проект. Освен това разпоредбата на чл.145 ал.4 от ЗУТ, с която следва да се съобразите, е задължителна: В СЛУЧАЙ, ЧЕ В ЕДНОГОДИШЕН СРОК ОТ ОДОБРЯВАНЕТО НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПРОЕКТИ ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ НЕ НАПРАВИ ИСКАНЕ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ, ПРОЕКТЪТ ГУБИ ПРАВНО ДЕЙСТВИЕ.

За рекултивацията на старото сметище
Както за изграждането на сметище, така и за неговата рекултивация, преди да бъде издадено строително разрешително се изисква наличие на  влязло в сила решение на компетентния орган РИОСВ-Стара Загора за преценка за необходимостта от оценка за въздействието върху околната среда по Закона за опазване на околната среда и за оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие. ТАКОВА РЕШЕНИЕ ОБЩИНА ЯМБОЛ НЕ МОЖЕ ДА ВИ ПРЕДСТАВИ, тъй като становището на директора на РИОСВ Стара Загора изх. № КОС-01-450 от 19.02.2015 г. е оспорено в Административен съд-Стара Загора по адм.д.105/2015.

И за да изпреварим отново обвиненията от ямболския кмет, че проваляме проект за 30 милиона лева
Проектът за Регионално депо-Ямбол се провали, не заради съдебните дела, водени от сдружение „ДЕН”, а заради ОТКАЗА НА КМЕТСКИЯ ЕКИП ДА СПАЗВА ЗАКОНИТЕ.  
Георги Славов все още бяга от конкретни отговори на въпросите:
1. Месец, след като беше избран за кмет първи мандат, с писмо изх. № 04-05-430/28.12.2007 г. лично възрази пред МОСВ, че капацитетът на Клетка 1, която сега искат да изграждат, е крайно недостатъчна за отпадъците на 5 общини. Отпуснатите от МОСВ през ноември 2008 г. 1 252 000 лв. по проекта „Техническа помощ за създаване на система за интегрирано управление на отпадъците в регион Ямбол (общини Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа) ли са причината да промени мнението си след това? Защо тези 1 252 000 лв. не бяха усвоени за реални проучвания, а върнаха от тях 780 000 лв.? И защо, след като твърди, че са правени хидрогеоложки проучвания, сега Клетка 1 прилича на езеро?
2. През януари 2012 г. Славов оттегли от РИОСВ искането си за оценка на въздействието върху околната среда на проект за регионално депо с обхват от 4 клетки, поради неговото несъответствие с европейското и българското законодателство. Обещаните му от МОСВ 30 млн.лв. ли са причината толкова много да настоява да бъде изградена поне Клетка 1 от това сметище (при това върху естествено езеро)?
3. След като е сигурен, че администрацията му е безгрешна, тоест няма нарушения и няма риск от МОСВ да не му платят обещаните 30 млн.лв., тогава защо са му необходими записи на заповед от общините Тунджа, Сливен, Нова Загора и Стралджа с гаранция, че в случай на санкции ПАРИТЕ ЩЕ БЪДАТ ПЛАТЕНИ ОТ ОБЩИНСКИТЕ БЮДЖЕТИ (ТОЕСТ ОТ И БЕЗ ТОВА БЕДНИТЕ ЖИТЕЛИ НА ЯМБОЛ, СЛИВЕН, НОВА ЗАГОРА, ТУНДЖА И СТРАЛДЖА)?
4. Договорът за финансиране на проекта за изграждане на регионалното сметище беше подписан през септември 2012 г. Защо едва, когато и едногодишното удължение на срока за изпълнение на проекта изтича, ямболските чиновници се размърдаха да вадят разрешителните документи? Защо през това време не поискаха нови проучвания за площадки в община Сливен, например, която генерира 48 % от отпадъците, които ще се хвърлят в сегашното езеро, което се канят да превърнат в Клетка 1 (изискванията на законодателството са депото да е в близост до най-големия генератор на отпадъци)?
5. Защо вместо да плаща хиляди пари от общинския бюджет за запръстяването на сметището, кметът на Ямбол не разпореди за това да се използва наносът от реката, като по този начин спести високи данъци на хората и прочисти и коритото на Тунджа?    

Ако има виновни за провала на проекта за регионалното депо, то това са единствено служителите на Георги Славов (както и за проектите за канализацията, за Безистена и т.н. Впрочем, комай няма нито един проект на община Ямбол с европейско финансиране, по който данъкоплатците на града да не са платили глоби чрез завишените данъци). Кметовете на другите 4 общини да обяснят защо се съгласяват да дадат нашите данъци на Славов. КРАЙНО ВРЕМЕ Е АДМИНИСТРАТИВНИЯТ РЕКЕТ ВЪРХУ ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ ДА СПРЕ!  


С уважение:
Димитър Димитров

Председател на сдружение „ДЕН”

Няма коментари:

Публикуване на коментар