>

петък, 23 ноември 2012 г.

Разрешиха на счетоводна фирма да взривява природата край Малко Шарково и Мамарчево | BlueLink

Разрешиха на счетоводна фирма да взривява природата край Малко Шарково и Мамарчево | BlueLink

РИОСВ ПОЗВОЛИ ЕКСПЕРИМЕНТИ С ВЗРИВОВЕ КРАЙ МАЛКО ШАРКОВО И МАМАРЧЕВО


С поредното си скандално решение директорката на екоинспекцията Пенка Начева превръща хората на двете боляровски села в опитни зайчета    


Виновницата Пенка Начева
Столична фирма да гърми и разкопава плодородните земи на Малко Шарково и Мамарчево без оценка за въздействието на околната среда позволи директорът на РИОСВ-Стара Загора Пенка Начева. „Минера-ММ” ООД, чиято основна дейност са счетоводните услуги, според Търговския регистър, ще рови през следващите 35 години в защитената зона „Дервентски възвишения” за габродиоритови порфирити и базалти от находище „Болярка”.
Инвестиционното предложение за кариерата първоначално беше внесено от две дружества с общ управител – „Минера-ММ” и „Елимар”. Хората от Малко Шарково и общинската управа категорично възразиха срещу намеренията на фирмите да унищожат природата им. Министерството на околната среда и водите също този път наруши практиката си да дава разрешения без предварителни оценки и постави десетки условия, включително и задължителна ОВОС, заради сериозните рискове за здравето и живота на хората и животните в община Болярово.

сряда, 21 ноември 2012 г.

Европейската комисия иска от България да изчисти сметищата си

Европейската комисия поиска от България да се погрижи сметищата в страната да отговарят на законодателството на ЕС. Искането е част от хоризонтално действие, което засяга няколко държави членки. Съгласно правото на ЕС депонирането на отпадъци следва да се използва единствено като последна възможност и може да се извършва единствено при условие, че са избегнати последиците за здравето на човека и околната среда. България пое ангажимент да закрие сметищата, които не отговарят на изискванията на законодателството на ЕС. Въпреки че е постигнат известен напредък, продължават да съществуват 124 сметища, които са в нарушение на законодателството. Поради това Комисията изпрати мотивирано становище (вторият етап в производството за установяване на неизпълнение на задължения), в което даде на България два месеца за отговор. Ако не бъде получен удовлетворителен отговор, Комисията може да предяви пред Съда на ЕС иск срещу България.

Сметище „Водоема” са направили незаконно в Хаджидимитрово


При проверка на активисти от сдружение „Движение с екологична насоченост” на 16 ноември 2012 г. отново беше констатирано нерегламентирано изхвърляне на битови и строителни отпадъци върху терени, общинска собственост, в близост до бившия стопански двор в село Хаджидимитрово, община Тунджа.  
Там някой дори прилежно е поставил табела „Сметище водоема”.



вторник, 20 ноември 2012 г.

Засипват общински земи с асфалт и опасни отпадъци


         При съвместна проверка на активисти от сдружение „Движение с екологична насоченост” и еколога към кметство село Дражево на 16 ноември 2011 г. беше констатирано нерегламентирано изхвърляне на камари отпадъци от катрани, асфалт, строителни материали и битови отпадъци върху терени, общинска собственост, в местността „Гол баир” в землището на село Дражево, община Тунджа - в близост до кариерата за латити и частни земеделски площи.


четвъртък, 15 ноември 2012 г.

ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ ПРЕДИЗВИКВАТ ПРОМЯНА В ЕКОЛОГИЧНА ОЦЕНКА НА ОБЩИЯ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН


Допълнителните мерки, предложени от „Движение с екологична насоченост” за екологичната оценка на Общия устройствен план на община Ямбол, бяха приети от експертния екип на доц. Веселин Шарлопов след общественото обсъждане на 14 ноември. С цел пречистване на въздуха и намаляване на шума от сдружение „ДЕН” и жители на к-с „Зорница” настояха за повече зелени площи в крайните квартали на града, междублоковите пространства и по улиците със засилен транспортен трафик. „Има хора от нашия квартал, които нямат пари за автобусно билетче, за да отидат до Градския парк. Същевременно общината продава терени и изсича дървета. В к-с „Зорница” вместо зелени площи имаме гумаджийници и автомивки”, възрази Диана Атанасова.
От РЗИ изрично са посочили, че резултатите от извършения от тях мониторинг на шума през 2011 г., показват завишени нива на шум в жилищните зони (Зорница – ЦДГ13), в Централна градска част (около ДКЦ-1, автогара Ямбол, ул. Клокотница и ул. Дружба), в райони, подложени на въздействието на интензивен автомобилен трафик (Боровец, Граф Игнатиев, Крайречен булевард), както и в зони за отдих (Централен градски парк и парк Боровец). Препоръчват да се заложат задължителни мерки за намаляване на завишените шумни нива до нормалните изисквания, както и да се предвиди изграждането на зелени пояси, припомниха от „Движение с екологична насоченост”.
Програмата за намаляване на фините прахови частици беше приета от Общинския съвет без обществено обсъждане и не може да служи като база за екологичната оценка, тъй като в нея не са взети предвид замърсяванията от ново изградените заводи в Ямбол. „Язаки” е построено без оценка за въздействието върху околната среда, зачестили са сигналите от к-с „Зорница”, к-с „Златен рог” и кв. Каргона за задушливи миризми от предприятията. Наред с това е внесено инвестиционно намерение и за производство на хлор в града, за което не е известно какво становище е взела общината, заявиха още от „ДЕН”.        
Река Тунджа ще залегне в Общия устройствен план като плавателна, отново по настояване на „ДЕН”. Чрез предвиждане на места за отдих и атракции, прочистване на коритото, достатъчна височина на новопредвидените мостове и осигуряване на кей, могат да се привлекат туристи в града, което означава и допълнителни приходи за общината и дребния обслужващ бизнес, обясни председателят на сдружението Димитър Димитров. В момента община Ямбол реализира проект за частично прочистване на коритото на реката. Вместо обаче да бъдат изрязани само издънките, които затлачват коритото, бяха изрязани здрави дървета, които реално поддържат дигата, коментира Димитров.
Предложенията на „Движение с екологична насоченост” са качествени, заяви доц. Веселин Шарлопов и обеща да бъдат включени в екологичната оценка преди тя да бъде внесена за окончателно становище в РИОСВ-Стара Загора.
Общият устройствен план все още не е приключен в окончателния си вариант. Предстоят още обществени обсъждания, обясни арх. Димчев, чийто екип работи по основния градоустройствен документ. Следващите обществени обсъждания да бъдат проведени във всички квартали на Ямбол, настояха от „Движение с екологична насоченост” и гражданско сдружение „ДНЕС”.
Реално, ако не бяха гражданските организации, нямаше да се случи и общественото обсъждане на 14 ноември. То бе предвизвикано след изпратените до общината и РИОСВ-Стара Загора писмени забележки от страна на „ДЕН”, жители на к-с „Зорница” и РЗИ-Ямбол.
От общината отказваха да предоставят на „ДЕН” на електронен носител дори самата екологична оценка за по-обстоен преглед. Зам.-кметът Иван Кърцъков мотивира отказа със защитено авторско право върху оценката - нещо, което силно изненада самият автор доц. Шарлопов.     

събота, 27 октомври 2012 г.

Непартийни сдружения наложиха гражданска „присъда” на МОСВ


„Три години корупция, конфликт на интереси и пропиляване на евросредства в екологичната администрация”. Това е мотото на националния протестен митинг, с който граждански организации и екологични неправителствени сдружения искат оставката на министъра на околната среда Нона Караджова, заместниците й Евдокия Манева и Ивелина Василева, главния секретар на МОСВ Климентина Денева, директорката на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда” Малина Крумова, директорката на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда Галина Симеонова и директорката на Изпълнителна агенция „Околна среда” Ваня Григорова.
Протестът ще се проведе в деня на Черно море - 31 октомври, от 10 часа пред Министерството на околната среда и водите – бул. Мария Луиза 22 в гр. София.

сряда, 24 октомври 2012 г.

Общински съвет Ямбол произвежда брак


Отмяната на решения на Общински съвет – Ямбол от съда се превърна в практика. След като мнозинството в местния парламент не се съобрази с предупрежденията на „Движение с екологична насоченост” и свои колеги, че нарушават закона, гражданското сдружение беше принудено да подаде поредица от жалби в Административния съд.
Всички дела бяха спечелени от „ДЕН”, с което магистратите потвърдиха, че мнозинството в съвета не се съобразява със закона.
Най-фрапиращото беше решението на съветниците от ГЕРБ и коалиция жителите на Ямбол да платят всички недопустими разходи за изграждането на регионалното депо, вместо харчът да бъде разпределен между всички общини. Освен, че това е незаконосъобразно, въпросите за регионалното депо трябва да се решат с референдум, категорични са административните съдии.
Противно на позицията на Бойко Борисов, че да не се проведе референдум е недемократично, кметът на града и неговото мнозинство от съветници са решили да постъпят по Сталински като отменят допитването за или против изграждане на регионално мегасметище близо до града и селата.
Много по-разумно и по-демократично, включително и за политическата репутация на тези съветници, е да насрочат един референдум за Регионалното депо. При това да го направят в една и съща дата с референдума за АЕЦ. По този начин няма да има допълнителни харчове за общината.
Въпросът е кое плаши ямболските управници? Това, че на референдума гражданите ще гласуват против сметището, което ще трови и без това отровените ямболски вода и въздух и с което ще бъде секната поредната далавера. Или това, че във всички документи в проектната документация единствено автентични са подписите на министър и кметове, всички останали данни са манипулирани.
Освен че се опитаха да натоварят ямболските граждани с по-висока такса смет за недопустимите разходи за сметището, което сдружение „ДЕН” засега предотврати със съдебно дело, ямболските управници са заложили и други капанчета. Собственият дял на общината за депото се осигурява с кредит. Наред с това с проекта за сметището се обслужват нечии частни интереси. Досега ангажимент на концесионера за събирането на боклука беше да си осигури контейнерите и камионите. Сега в проекта една голяма част от европейските средства са предвидени за закупуване на кофи и камиони за разделно събиране, което ще бъде извършвано от частната фирма „Екобулпак”.
Сдружение „ДЕН” за пореден път предупреждава, че с такива некачествени проекти най-вероятно ще изпуснем европейското финансиране. Всяко решение, което не е в интерес на ямболските граждани, ще бъде атакувано в съда и навярно ще последва съдбата на вече отменените решения. 

петък, 12 октомври 2012 г.

ГРАЖДАНСКА ПРИСЪДА


ГРАЖДАНСКА ПРИСЪДА

„Движение с екологична насоченост” и Граждански инициативен комитет – Ямбол

след като с подробен анализ и проучване на документи, факти и сигнали, констатираха многобройни груби закононарушения от длъжностните лица:


НАЦИОНАЛЕН ПРОТЕСТ СРЕЩУ КОРУПЦИЯТА В МОСВ


вторник, 9 октомври 2012 г.

Организират обществено обсъждане на екооценката за Общия устройствен план на Ямбол


Препоръката на сдружение „Движение с екологична насоченост” за провеждане на широко обществено обсъждане на Екологичната оценка на Общия устройствен план на Община Ямбол е взета под внимание. Чрез електронния си сайт Община Ямбол, на основание чл. 21 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми и чл.127(1) от ЗУТ, уведомява всички заинтересувани физически и юридически лица, че е организирана среща за обществено обсъждане на Екологична оценка, Доклад за оценка на степента на въздействие с предмета и целите на опазване на ЗЗ “Река Тундажа 1” и ЗЗ “Река Тунджа 2” и проект на “Общ устройствен план (ОУП) на Община Ямбол”.

четвъртък, 4 октомври 2012 г.

Административен съд Ямбол: Без референдум, Общински съвет Ямбол не може да приема решения за Регионалното депо


Административен съд – Ямбол отмени Решение на по т.13 от ХІІ заседание на Общински съвет Ямбол, проведено на 13.07.2012 г., с което се даде съгласие недопустимите разходи по проекта за Регионално депо - Ямбол от близо 126 000 лв. да се осигури чрез такса битови отпадъци от жителите на град Ямбол за срока на изпълнението на проекта. Жалбата беше подадена от „Движение с екологична насоченост”.
С оспореното решение Общински съвет – Ямбол по предложение на кмета Георги Славов задължи жителите на Ямбол да поемат цялата данъчна тежест от проекта. При положение, че Регионалното депо е съвместен проект на общините Ямбол, Тунджа, Стралджа, Сливен и Нова Загора, всички разходи, в това число и недопустимите чрез такса смет, трябва да бъдат разпределени пропорционално между тези общини, категоричен е съдът.  
Освен това, Общински съвет – Ямбол вече има решение от 48-ма сесия, проведена на 30.06.-01.07.2011 г., с което е прието размерът на общинския дял в общата стойност на проекта, както и начина на неговото осигуряване да бъдат определени след провеждане на местен референдум. Това решение тогава беше обжалвано от кмета Славов и впоследствие потвърдено от Административен съд – Ямбол. Решението е влязло в сила на 27.10.2011 г. и всички последващи решения на съвета се явяват обвързани от условието за провеждане на местен референдум, категорични са административните съдии.
Пълният текст на Решението - http://yambolas.court-bg.org/uploads/19491712.htm

вторник, 2 октомври 2012 г.

България с най-много пропуски в управлението на отпадъците


Нов доклад относно начина, по който държавите членки управляват битовите отпадъци, разкрива фрапантни различия в ЕС. В доклада 27-те държави членки са класирани по 18 критерия, като се използват зелени, оранжеви и червени флагчета за области като общо количество на рециклираните отпадъци, цена на обезвреждането на отпадъците, нарушения на европейското законодателство. Крайното класиране е част от провеждащо се в момента проучване, което ще помогне на държавите членки да подобрят своите постижения в областта на управлението на отпадъци. Начело на таблицата стоят Австрия, Белгия, Дания, Германия, Нидерландия и Швеция, като нито една от тях не е с повече от 2 червени флагчета.Цветовата гама обаче се променя в противоположния край на таблицата, където зелените флагчета са рядкост.

понеделник, 1 октомври 2012 г.

Групи за натиск и екосдружения - на уъркшоп край р. Тополница

Кметът на община Лесичово Серьожа Лазаров 
обсъжда с местното население от поречието на  р. Тополница 
постъпилите жалби, сигнали и петиции с искане за чиста 
околна среда и некомпрометирани човешко здраве и градска среда

 Неизпълнението на Орхуската конвенция за достъп до информация по обществено здраве и екологични въпроси обсъдиха местни инициативни комитети от селата Калугерово, Лесичово, Динката, Церово и Памидово с експерти и  активисти от Коалиция за устойчиво развитие, Движение „Модерна България” и сдружение „Движение с екологична насоченост” на уъркшоп край река Тополница, Пазарджишко. При увеличаване на производството и залпово замърсяване на фирми от минерално-суровинната индустрия в Средногорието местното население по поречието на река Тополница не е уведомявано, не са правени здравен скрининг,  мониторинг по НАТУРА,  екооценка, превенция и компенсация на риска, стана ясно от проведените срещи и дискусии.

неделя, 30 септември 2012 г.

Корупция в Министерството на околната среда и водите


Екологични сдружения се заканиха, че през ноември отиват в Брюксел и ще сезират Комисията по околна среда, Комисията по здравеопазване и ОЛАФ за огромни нарушения, извършвани по отношение на околната среда. Те визираха министър Нона Караджова и директорката на ПУДООС Галина Симеонова и ги упрекнаха в конфликт на интереси.
Една от най-фрапантните схеми за облагодетелстване на частни фирми е за Регижонално депо - Ямбол, съобщи Дияна Бончева от „Движение с екологична насоченост". Тя съобщи, че бивш работодател на Нона Караджова - Ботьо Табаков, бил от кръга на лицата, получаващи обществени поръчки на Министерството на околната среда и водите. Той участвал в заседания, имал предварителна информация, синът му бил назначен в междинното звено в МОСВ, което „казва" кой проект ще бъде финансиран, посочи Бончева.
По думите й само по времето на мандата на Нона Караджова неговите фирми са спечелили над 4 млн. лв. за консултации. Тя каза, че са сезирани органите за конфликт на интереси, тъй като синът му е в дирекцията за преценяване на проектите. Според екологичните сдружения Нона Караджова е опънала чадър над „Екобулпак", в което пък до януари 2010 г. работеше директорката на ПУДООС Галина Симеонова.
В пресконференцията участваха също председателят на ДЕН Димитър Димитров, Александър Каракачанов, Зелена партия; Емил Георгиев ПК "Екогласност"; Валентин Симов от Партия на зелените, ГЕОС.
Пълният запис на пресконференцията - http://kanal3.bg/?v=9394

понеделник, 24 септември 2012 г.

С екологичната оценка на Общия устройствен план на Ямбол правят опити неофициално да одобрят незаконно части от отхвърления ДОВОС за регионалното сметище


ДО Г-Н ГЕОРГИ СЛАВОВ
КМЕТ НА
ОБЩИНА ЯМБОЛ

ДО Г-ЖА ПЕНКА НАЧЕВА
ДИРЕКТОР
НА РИОСВ-СТАРА ЗАГОРА

КОПИЕ: КАМАРА НА
АРХИТЕКТИТЕ В БЪЛГАРИЯ


СТАНОВИЩЕ
От Сдружение „Движение с екологична насоченост”,
8634 с. Дражево, община Тунджа, ул. „Извън регулацията” 1
            Телефон/факс: 046/66 29 29, GSM: 0878 288 390, ел.поща: den.yambol@gmail.com


Във връзка с обявена процедура по Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми за публичен достъп до Екологична оценка и Доклад за оценка на степента на въздействие с предмета и целите на опазване на ЗЗ “Река Тунджа 1” и ЗЗ “Река Тунджа 2” на “Общ устройствен план (ОУП) на Община Ямбол”

петък, 21 септември 2012 г.

Забранено изнасянето на екодоклади от община Ямбол


„Информация от Община Ямбол не може да се изнася!” Това беше категоричният отговор на служителите на община Ямбол, които охраняват иначе обявените за публично достъпни за коментар Екологична оценка и Доклад за оценка на степента на въздействие с предмета и целите на опазване на ЗЗ “Река Тунджа 1” и ЗЗ “Река Тунджа 2” на “Общ устройствен план (ОУП) на Община Ямбол”.

четвъртък, 20 септември 2012 г.

5 номинации от Ямбол за Международния ден на правото да знам


За десета поредна година Програма Достъп до Информация  ще връчи на 28 септември – Международен ден на правото да знам, четири награди за принос в областта на свободата на информация и две антинагради. Предстои журито да обсъди получените 40 номинации и да определи носителите на тазгодишните награди. Номинациите вижте на специалната страница за Деня на правото да знам: http://www.righttoknowday.net/nominations_bg.php.
Пет са номинациите от Ямбол за тазгодишните награди.
Сдружение „Движение с екологична насоченост” и координаторът на ПДИ за Ямбол и член на УС на "ДЕН" Дияна Бончева са номинирани за наградите за неправителствена организация и гражданин, упорито използващи Закона за достъп до информация.
В категория Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани е номиниран Административен съд – Ямбол.

понеделник, 20 август 2012 г.

Обгазяването на "Златен рог" било от "Папас олио"


Установен е източникът, който обгазяваше к-с „Златен Рог” в Ямбол близо 3 седмици. Директорът на регионалната инспекция по околна среда и водите – Стара Загора Пенка Начева съобщи, че от площадката на Папас Олио е допуснато заустване на недостатъчно пречистени отпадъчкни води от тяхното производство. Острата и неприятна миризма е в резулат на гнилостни процеси, вследствие на високите температури. Направени са замервания, които показват завишени стойности на серендиоксид и амоняк в промишлената зона. В к-с „Зл. Рог” завишени нива на вредните вещества няма. Опасност за хората живущи в района също няма са категорични от регионалната инспекция по околна среда и водите. Изхвърлянето на отпадни води е преустановено, а фирмата , допуснала нарушението ще бъде глобена.

петък, 17 август 2012 г.

ЕК: България е с най-големи пропуски по управлението на отпадъците


Нов доклад относно начина, по който държавите членки управляват битовите отпадъци, разкрива фрапантни различия в ЕС. В доклада 27-те държави членки са класирани по 18 критерия, като се използват зелени, оранжеви и червени флагчета за области като общо количество на рециклираните отпадъци, цена на обезвреждането на отпадъците, нарушения на европейското законодателство. Крайното класиране е част от провеждащо се в момента проучване, което ще помогне на държавите членки да подобрят своите постижения в областта на управлението на отпадъци. Начело на таблицата стоят Австрия, Белгия, Дания, Германия, Нидерландия и Швеция, като нито една от тях не е с повече от 2 червени флагчета. Цветовата гама обаче се променя в противоположния край на таблицата, където зелените флагчета са рядкост.

сряда, 15 август 2012 г.

ГРАЖДАНИ СИГНАЛИЗИРАТ: ТЕЖКА МИРИЗМА ЗАМЪРСЯВА ВЪЗДУХА В КВ. "ЗЛ. РОГ" И В КВ. "КАРГОН"


Никой не е информирал Регионалната здравна инспекция Ямбол за тежката миризма, която често събужда рано сутрин живеещите в кварталите "Златен рог" и "Каргон" в Ямбол, информира в интервю за радио 999 д-р Лиляна Генчева, директор на инспекцията. След получаването на информацията от репортер на радиото, д-р Генчева обеща да предизвика проучване относно източника на миризмата и въздействието на съдържащите се във въздуха елементи върху здравето на хората в Ямбол и околността.
Както радио 999 съобщи по-рано днес, множество сигнали за замърсеност на въздуха са подадени на тел. 112 от жителите на двата квартала през изминалата нощ. От Гражданска защита Ямбол са били извършени две замервмания - в 23:00 ч на 13 август и в 04:20 часа на 14 август в района на ямболския комплекс “Златен рог”. Отчетените стойности на вредни емисии във въздуха са в норма. 
Замерванията ще продължат.

Молят евромисаря по околна среда Янез Поточник да спре финансиране на незаконна процедура за депо за отпадъци в Ямбол


Неправителствени организации от Ямбол и страната се обърнаха към евромисаря по околна среда Янез Поточник да спре финансиране на незаконна процедура за проектиране и изграждане на депо за отпадъци в Ямбол по Оперативна програма „Околна среда”.
Те припомнят на Европейската комисия, че с Решение № КОС – 01-1645-ПРК/2012 г. на директора на РИОСВ-Стара Загора процедурата по ОВОС за инвестиционно предложение "Изграждане на Регионален център за управление на отпадъците, регион Ямбол, обслужващ общини Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа" беше прекратена, тъй като община Ямбол оттегли заявлението си. Фактически и юридически  не е налице приключила процедура по ОВОС за Регионално депо – Ямбол. 

понеделник, 13 август 2012 г.

Оспориха актове на РДНСК за строеж на фотоволтаични централи в Ямболско


В Административен съд – Ямбол са постъпили общо осем жалби от различни дружества, с които се оспорват заповеди, издадени от Началника на Регионален отдел за национален строителен контрол – гр. Ямбол към РДНСК-Югоизточен район. С атакуваните заповеди административният орган е оттеглил, на основание чл. 91, ал. 1 от АПК, издадените от него разрешения за ползване на фотоволтаични електроцентрали в землищата на общините Ямбол и Тунджа. Това съобщи Катя Няголова, Връзки с обществеността в Административен съд – Ямбол.  

Нова Директива за отпадъците от електрическо и електронно оборудване


От 13 август 2012 г. влизат в сила усъвършенствани разпоредби относно събирането и третирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО).

ДИРЕКТИВА 2012/19/ЕC НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
от 4 юли 2012 година
относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО)

Директивата е на адрес: 

петък, 10 август 2012 г.

ДЕН предупреждава институции за нередности в документацията по проекта за Регионално депо - Ямбол


ДО ДИРЕКЦИЯ
„КОХЕЗИОННА ПОЛИТИКА”
КЪМ МОСВ
УПРАВЛЯВАЩ ОРГАН НА
ОП „ОКОЛНА СРЕДА”

ДО КОМИТЕТА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
НА ОП „ОКОЛНА СРЕДА”


КОПИЕ:
Г-Н ЯНЕЗ ПОТОЧНИК
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
ПО ОКОЛНА СРЕДА

КОПИЕ:
КОМИСИЯ ПО ПЕТИЦИИТЕ
КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ


ОТНОСНО: Административни дела, свързани с документи, приложени към проектно предложение "Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Ямбол - първа фаза", внесен от Община Ямбол по ОП „Околна среда”

вторник, 7 август 2012 г.

България на предпоследно място в класацията на ЕК


Европейската комисия публикува доклада за управление на битовите отпадъци по държави членки.
Както можеше да се очаква България е класирана на предпоследно място.

SCREENING OF WASTE MANAGEMENT PERFORMANCE OF EU MEMBER STATES
Final version
2 July 2012
 на адрес:

събота, 28 юли 2012 г.

Ямболското сметище горя пак




Пожар горя в днешния следобед на депото за битови отпадъци на Ямбол край село Хаджидимитрово, община Тунджа, съобщи "The news of Bulgaria". Екипът на информационния сайт е забелязал сериозно задимяване в района на сметището, а два пожарни автомобила били засечени да влизат в района.
Към 18.30 часа пожарът е локализиран. Няма заплаха за състоянието на въздуха. От община Ямбол са заявили, че са предприели мерки и са изпратили верижна техника, която да изпълни предписаните в такива случаи дейности.

четвъртък, 26 юли 2012 г.

Отпадна поправката "Витоша ски"


Парламентът окончателно прие консенсусния текст на Закона за горите.
През декември 2011 г. Министерският съвет внесе в Народното събрание предложения за поправки в новия закон за горите. В същността си те бяха скандални и безкрайно ощетяващи българската природа и интересите на гражданите. Основният момент беше, че те позволяваха по-лесно и по-евтино застрояване на защитени територии и изсичане на гори в България. Последва шестмесечната кампания на Коалиция „За да остане природа в България” с писма, становища, протести и събития, които бяха подкрепени от хиляди граждани. Въпреки това, през юни 2012 г. Парламентът одобри тези поправки, което доведе до безпрецедентни граждански протести в цялата страна. Тогава президентът на републиката Росен Плевнелиев наложи вето на закона, а министър – председателят Бойко Борисов инициира диалог, в рамките на който бяха възприети само текстове, за които  няма несъгласие от основните заинтересовани.

На 25 юли 2012 г. Парламентът прие още няколко поправки, които ще доведат до опазването и устойчивото управление на българските гори. Това са:
- въвеждане на политика за всяка гора, която се застроява да се заплаща цена на компенсационно застрояване, която да се използва за създаване на нови гори; 
- поемане от страна на държавните горски предприятия на опазването от нарушения в частните гори до 2 ха;
- поемане на разходите за горскостопанско планиране на частните гори до 2 ха от държавата;
- ускоряване на процеса на изготвяне на областни горско-стопански планове и въвеждане на плащанията за екосистемни услуги.

Източник: Павел Антонов, http://www.bluelink.net/novini/otpadna-popravkata-vitosha-ski.html

петък, 1 юни 2012 г.

Частни фирми се облагодетелстват чрез МОСВ с договори за сметището




 С И Г Н А Л
От Сдружение „Движение с екологична насоченост”,
8634 с. Дражево, община Тунджа, ул. „Извън регулацията” 1,
den.yambol@gmail.com, 0878 288 390,
представлявано от Димитър Вълев Димитров, председател на УС


За установяване на конфликт на интереси на Ботьо Трендафилов Табаков - член на Комитета за наблюдение на  ОП ”Околна среда”; Нона Караджова – министър на околната среда и водите; Галина Симеонова – директор на ПУДООС и фирмите на „Екобулпак” АД – гр. София.


УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
сигнализираме Ви за фрапиращи случаи на конфликт на интереси и облагодетелстване на Ботьо Трендафилов Табаков - член на Комитета за наблюдение на  ОП ”Околна среда” и кръга от фирми на „Екобулпак” АД – гр. София чрез Нона Караджова – министър на околната среда и водите и Галина Симеонова – директор на ПУДООС. 

понеделник, 21 май 2012 г.

Само по два сигнала на месец на „зеления телефон” в РИОСВ-Стара Загора


Воня от отпадъци в района на бившия «Агробиохим» и две автомивки в Стара Загора. Това са сигналите, постъпили през 30-те дни на април на «зеления телефон» на РИОСВ-Стара Загора, сочи публичната справка на сайта на ведомството. По електронната поща са ги сигнализирали за замърсяване със смесени битови и строителни отпадъци между два квартала, пак в Стара Загора, в следствие на което кметът на града на липите получил предписание да изчисти.
Едва ли гражданите са толкова непукисти за чистотата на околната среда. Просто винаги, когато набереш «зеления телефон» груб женски глас отсреща те пита: «Обадихте ли се в общината?». А в общината «пазят» околната среда от 9 до 17 часа!
Опитът на сдружение «ДЕН» показа, че ефект от подобни обаждания има. В резултат на това, например, сливенска фирма беше глобена, че е изхвърлила неправомерно скариди на сметището край селата Дражево и Хаджидимитрово. А кметът на Ямбол получи предписание за изграждане на ограда и безоточно събирателно съоръжение, което да не позволява мръсните води от сметището да се изливат свободно в дерето. Многократни са сигналите ни и за отровни пушеци от запалени гуми. 
Разбира се, с това далеч не се изчистват проблемите по опазване на околната среда в ямболска област и на територията на РИОСВ-Стара Загора. Напротив! Без оценка за въздействието на околната среда се издават разрешителни за изграждане на заводи за горене на гуми. Без допитване до гражадните, но с държавна повеля, собственици на кариери взривяват нивите.
Затова трябва да действаме съвместно и да притискаме държавните чиновници да си вършат качествено работата. За всеки пушек, за всеки изяден от взривове баир, за всяка воня около дома ви, сигнализирайте на „зелените телефони” на РИОСВ-Стара Загора 042/ 692 200 и 0884 319 722. Те работят в делнични, празнични и почивни дни. Сигнали можете да подавате и на телефона на сдружение „ДЕН” 0878288390 или на e-mail:den.yambol@gmail.com.

неделя, 22 април 2012 г.

22 април – Международен ден на Земята


Днес всички се поздравяваме с празника на Земята. Но Земята не празнува!
Днес няма партия или движение, което да няма своя екологична платформа или поне мнение по обширната тематика за шистовия газ, озоновите дупки, градския смог, изкуствените торове, парниковия ефект, отпадъците... Но самите партии предлагат законови промени и проекти, които убиват горите, почвата, водите, животните и нас, хората.
На днешния ден всички министри и кметове садят показно дървета. Но утре няма дори да ги полеят, защото тв камерите вече няма да са там!
ДНЕС трябва да се замислим точно за това УТРЕ. Защото то е свързано с нашите деца и внуци! С нашата Земя!
Ако днес Земята ни изглежда така:



То утре ние искаме да изглежда така:



А Утре започва от Днес!
Земята не ни принадлежи. Ние сме я взели назаем от нашите деца и сме задължени да им я оставим чиста!
Не е възможно да изчистим отпадъците от нивите, горите и реките за един ден. Но можем да спрем да изхвърляме отпадъци безраборно. Можем да спрем унищожаването на природата като забраним опасните съоръжения и технологии като сметища, инсталации за извличане на шистов газ, извличане на рудни концентрати чрез цианиди, неконтролирано изсичане на дървета и замърсяване на реките.
За да празнува Земята и то не само един ден! 

събота, 24 март 2012 г.

ПОДГОТВЯТ ОЩЕ ПО-ВИСОКИ ТАКСИ ЗА БОКЛУКА В ЯМБОЛ


Данъкоплатците на Ямбол ще бъдат обвързани с още по-високи такси за смет, ако общинските съветници приемат предложението на кмета на града Георги Славов за актуализация на Общинската програма за управление на отпадъците. ОТ ЗАВИШЕНИТЕ НАЛОЗИ ЗА БОКЛУКА ЩЕ СЕ ОБЛАГОДЕТЕЛСТВА „Екобулпак” на Видьо Видев, с която кметът е решил без конкурс да подпише споразумение от такса смет да се плаща за отпадъците от метал, хартия, пластмаси и стъкло, които частната фирма ще преработи и препродаде за лична печалба като нови продукти.

събота, 17 март 2012 г.

Екоакция "Да изчистим селото си, да живеем на чисто"


Представители на сдружение "ДЕН", младежка организация "Бъдеще за Дражево", Клуб на пенсионера и читалище "Прогрес 1936" се включиха на 17 март в акцията "Да изчистим селото си, да живеем на чисто". Заедно с младите хора и пенсионерите в Дражево, с търмък в ръка градинките на центъра чистеше и кметът на селото Тодорка Фотева.



събота, 3 март 2012 г.

Екоакция "За чиста и плавателна Тунджа"


Сдружение "ДЕН", Клуб по воден туризъм Ямбол и "Радио 999" организираха екоакция "За чиста и плавателна Тунджа" на 3 март. Десетки граждани се включиха в инициативата за почистване на реката и нейните брегове от отпадъци. 
Повече за инициативата http://www.youtube.com/watch?v=Sv-PrG05VoI&list=UUQ2De3TW7zEuJf7WZ45otkA&index=1& target="_blank" feature=plcp

Честит 3 март!

Сдружение "ДЕН" се включи в тържествата, посветени на националния празник 3 март. Венци в знак на признателност бяха поднесени пред паметника на Георги Дражев и загиналите във войните ямболци до хотел Тунджа. 

А след това организирахме екоакция "За чиста и плавателна Тунджа". Защото не забравяме посланието на Апостола на българската свобода Васил Левски – "Всичко зависи от нашите задружни сили. Срещу тях не може да противостои и най-страшната стихия"! 
Повече за екоакцията в следващия материал. 

четвъртък, 1 март 2012 г.


Клуб по воден туризъм – Ямбол, сдружение „ДЕН” и радио 999
канят всички любители на природата и техните семейства
на 3 март, събота, на
ЕКОПРАЗНИК „ЗА ЧИСТА И ПЛАВАТЕЛНА ТУНДЖА”.
За хората, които се включат в почистването на бреговете на реката ще бъде  организирана разходка с лодка.
Заедно можем да си направим и пикник край Тунджа.
Нека не забравяме посланието на Апостола на българската свобода Васил Левски – "Всичко зависи от нашите задружни сили. Срещу тях не може да противостои и най-страшната стихия"!
Нека се повеселим заедно и направим нашата Тунджа малко по-чиста!
Сборен пункт – на моста на Градския парк, в 12 часа на 3 март.

вторник, 28 февруари 2012 г.

УПРАВНИЦИ НИ ЗАРОБВАТ С ДЪЛГОВЕ ЗА ГОДИНИ НАРЕД


Данъкоплатците на общините Ямбол, Тунджа, Сливен, Нова Загора и Стралджа ще плащат дългове за милиони евро години наред, ако управниците не предприемат действия за избор на ново място за регионалното депо.
След масовите протести на жители на Ямбол и община Тунджа срещу решението общото сметище на 5-те общини да бъде изградено в землищата на селата Дражево и Хаджидимитрово, община Ямбол беше принудена да оттегли от МОСВ порочния проект, за който бяха изхарчени близо 400 хиляди лева. 

вторник, 21 февруари 2012 г.

Създават общ форум на неправителствени организации

Да се създаде общ форум на неправителствените организации, действащи на територията на област Ямбол. С тази инициатива приключи на 20 февруари кръглата маса, организирана от читалище „Умение-2003” по повод Световния ден на социалната справедливост. В дискусията участваха представители на Програма Достъп до информация, „Движение с екологична насоченост”, Ямболския Младежки информационно консултантски център, КТ „Подкрепа”, Гражданска инициатива „Справедливост”. Участие взеха също Пенка Илиева, координатор на евродепутата Илияна Йотова, представители на Общинския съвет на БСП и Областния съвет на ДПС в Ямбол, както и общинските съветници Николай Ганев и Калоян Калиманов.
Няма държава в света, в която гражданите да са 100 % доволни от предоставените услуги по здравеопазване, образование, социална сфера и т.н. Ако всички редовно плащаме данъците си, вероятно проблемите в обществената сфера няма да съществуват. Но въпросът опира до това как и за какво се изразходват тези данъци, убедени са представителите на неправителствените организации, отбелязаха Пенка Илиева и представителят на ГИ „Справедливост” Иван Панчев. Социалната справедливост е свързана преди всичко със зачитането на правата на гражданите. Проблемът е, че самите граждани не познават достатъчно своите права, сподели Мария Маджарова от КТ „Подкрепа”. В този смисъл неправителствените организации изтъкнаха приноса на Програма Достъп до информация за популяризиране на правата на гражданите по отношение на прозрачността в дейността на институциите. Благодарение на това бяха разкрити редица корупционни практики в община Ямбол, отбелязаха Димитър Димитров от „ДЕН” и Нели Стефанова от читалище „Умение-2003”. 
В края на срещата участниците се обединиха около идеята да се изготви Споразумение за сътрудничество между всички НПО на територията на област Ямбол с цел взаимопомощ и партньорство, както и да се създаде общ форум на неправителствения сектор като коректив на местната власт и държавните институции.  

неделя, 19 февруари 2012 г.

Първа награда за Ямбол от маскарадния фестивал в Раковски със съдействието на „ДЕН”


Младежката маскарадна група „Куклите” към читалище „Умение-2003” – Ямбол с ръководител Елиян Кисьов спечели първа награда на XII Международен фестивал на кукерските и маскарадни игри „Кукове-Раковски 2012”, който се преведе на 18 февруари. Журито с председател доц. Ангел Янков – директор на Етнографския музей в Пловдив присъди първенството в категорията за костюм и маска на единствената младежка кукерска група в Ямбол. 
„Кукове-Раковски 2012”, който е член на Федерацията на европейските и карнавални градове (FECC), е втория по големина в България след фестивала в Перник, откъдето младите кукери към читалище „Умение-2003” – Ямбол се върнаха със сребърен медал. Участието на ямболската група стана възможно благодарение на спомоществователството на „Движение с екологична насоченост”, „Сакарелла” и „Радио 999”.  

петък, 17 февруари 2012 г.

Сливенска фирма зарива ямболското сметище с черупки от скариди

Сливенска фирма е изхвърлила неправомерно черупки от скариди на ямболското сметище, установи съвместна проверка на кореспондента на вестник „Преса” Дияна Бончева, „Движение с екологична насоченост” /”ДЕН””/ и РИОСВ-Стара Загора на 16 февруари.
„ДЕН” алармира Регионалната здравна инспекция и РИОСВ-Стара Загора по повод сигнал от жители на село Дражево, че от началото на седмицата откъм сметището се носи задушлива миризма на мърша.

сряда, 15 февруари 2012 г.

НЕЗАКОННОТО СМЕТИЩЕ В ЯМБОЛ

Повече от 40 години землищата на селата Дражево и Хаджидимитрово се тровят от незаконно сметище на община Ямбол. Със свое Решение № 229-Н0-И0-А0/2008 г. министърът на околната среда и водите НЕ ИЗДАВА Комплексно разрешително на Депо за неопасни отпадъци на община Ямбол, поради невъзможност за прилагане на чл.121 т.1 и чл.123 ал. 2 от ЗООС. Със същия административен акт министърът на околната среда и водите разпорежда на собственика - Община Ямбол, да преустанови експлоатация на депото до 16.07.2009 г.

четвъртък, 2 февруари 2012 г.

„ДЕН” иска прозрачност в Регионалното сдружение за управление на отпадъците

„Движение с екологична насоченост” /”ДЕН”/ настоява за по-голяма прозрачност в Регионалното сдружение за управление на отпадъците. От неправителствената организация изпратиха до кметовете на общините Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа заявление за участие със съвещателен глас в заседанията на Общото събрание на Регионалното сдружение, в което влизат кметовете на петте общини. Основанията за искането са Орхуската Конвенция за достъп до информация, участие на обществеността в процеса на взимане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда, Закона за опазване на околната среда, Местен Дневен ред 21 на Съвета на европейските общини и региони и препоръките на ЕК за хармонизиране и изпълнение на стратегиите за устойчиво развитие на местно равнище.

сряда, 1 февруари 2012 г.

Зарязване на лозята в Хаджидимитрово

Движение с екологична насоченост” се включи в празника, посветен на Трифон зарезан, край Хаджидимитрово. Председателят на „ДЕН” Димитър Димитров заряза лозята на фирма „Марни” ООД заедно с кмета на община Тунджа Георги Георгиев, заместник-кмета Пенчо Пенев, депутата Асен Гагаузов и временния посланик на Израел у нас н.п. Давид Коен.





понеделник, 16 януари 2012 г.

Пореден пожар на сметището край Хаджидимитрово

За пореден път на 16 януари около 7 сутринта бяха запалени отпадъци на ямболското сметище. От сдружение "ДЕН" подадоха сигнал на телефон 112 за случая, тъй като по това време в община Ямбол и в РИОСВ - Стара Загора никой не отговаря. 
Сметището в землищата на селата Дражево и Хаджидимитрово е собственост на община Ямбол. По разпореждане на Министерството на околната среда и водите то трябваше да бъде закрито още през 2009 г. Към такса смет общината събира от гражданите пари и за охрана на сметището, но въпреки това ежедневно на него се палят гуми и други опасни отпадъци в нарушение на Закона за опазване на околната среда. 
От сдружение "ДЕН" са засекли и камиони, които изхвърлят ежедневно отпадъци, без да минават през кантар. Това поставя съмнение, че на депото се изхвърлят и опасни отпадъци. 
Припомняме, че преди месец от община Тунджа поискаха незабавно затваряне на сметището, основавайки се на становището на експерти, че депото е изключително опасно за жителите на селата Дражево и Хаджидимитрово и околната среда. 

събота, 14 януари 2012 г.

ЯМБОЛ СЕ ВКЛЮЧИ В НАЦИОНАЛНИТЕ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ШИСТОВИЯ ГАЗ

Ямбол се включи в националния протест срещу проучванията и добив на шистов газ у нас. Млади еколози, членове и доброволци на НПО „Движение с екологична насоченост" /ДЕН/ и Съюза на българските пенсионери се събраха днес в 14 часа пред Безистена. Протестиращите настояват, Народното събрание да наложи мораториум върху проучванията и добива на шистов газ по метода на хидравличното разбиване, а на един следващ етап да приеме и закон, който да го забранява.
„Бихме се радвали България да е абсолютно енергийно независима, но това не трябва да става на всяка цена. Има достатъчно експертни мнения, че технологията за проучване и добив на шистов газ е изключително опасна за здравето на хората и околната среда. Наскоро Охайо спря добива на шистов газ, заради случилите се 11 земетресения през последните 9 месеца", заяви председателят на „ДЕН" Димитър Димитров. 
От сдружението и от Съюза на българските пенсионери са организирали подписка срещу въвеждането на опасната технология в България.

четвъртък, 12 януари 2012 г.

Искаме граждански контрол за писти и съоръжения в горите

Гражданите да могат да контролират чрез неправителствени организации изграждането на писти и съоръжения, настоява Коалиция за устойчиво развитие, част от която е и Движение с екологична насоченост /ДЕН/.
Представителите на Коалицията Дончо Иванов, арх. Любомир Пеловски и Иван Димитров участваха в консултациите в Народното събрание по промените в закона за горите. Предлаганите от правителството изменения поставят в равнопоставено отношение ползването на сервитута в горски масиви за ски влекове и ски писти, наравно с досега ползвания сервитут само за електропроводи и водопроводи - с цел подкрепа на планинския и ски туризма.

Еврокомисари потвърждават становището на ДЕН за регионалното депо

Джордж Кремлис

Проектите на българските общини за регионални депа не са в съответствие с новата рамкова директива 2008/98/ЕО. Това заяви Джордж Кремлис, ръководител на отдела за кохезионна политика и екооценки в Главна дирекция "Околна среда" към Европейската комисия, на заседанието на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013”, което се проведе в Правец. В тази връзка Кремлис препоръча България да започне работата по нов национален и регионални планове за управление, които трябва да са готови до 2013 г. Той отбеляза, че в ЕК е протекла активна дискусия за това да не се съфинансират депа за отпадъци, а по-сложни системи за преработка.